Muzeum Śląska Opolskiego

ul. św. Wojciecha 13, 45-023 Opole
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Muzeum Śląska Opolskiego


  • Dostosowany
  • Parking dla gości

Nawiguj z Google

Nawiguj z jakdojade.pl


Opis

W Gmachu głównym, prezentowane są stałe wystawy:

o Pradzieje i wczesne średniowiecze Opolszczyzny,

o Opole – gród, miasto stolica regionu.

o Galeria malarstwa polskiego XIX i XX wieku

o Etnografia Opolszczyzny: tradycja i zmiana.

o Ceramika górnośląska.

o W kręgu farmacji.

W Kamienicy czynszowej, prezentowanych jest pięć mieszkań oraz pralnia: każde w stylu, który obowiązywał w meblarstwie w latach 1890 – 1965. Oprócz mebli, sprzętów kuchennych i bibelotów, które tworzyły klimat domu, pokazujemy różne sposoby ogrzewania pokojów, prezentując piece kaflowe i piecyki żeliwne. Postaraliśmy się również pokazać sprzęt do utrzymywania higieny, jaki był wówczas powszechnie używany typu angielskiego, czyli pieca z białych kafli z blaszanym blatem do gotowania oraz piekarnikiem. Udało nam się nabyć dwa typy kuchni francuskiej odlewanej z żeliwa, opalanej węglem, które były w miastach bardzo popularne. W okresie międzywojennym uznanie zaczęły zdobywać kuchnie gazowe, a w latach 30. XX wieku – kuchnie elektryczne. I takie znalazły się w naszych zbiorach. Z rzadko już spotykanych dzisiaj sprzętów kuchennych na uwagę zasługuje szafka do przechowywania potraw, czyli ówczesna lodówka. Drewniana szafka, wewnątrz obita cynkową blachą, jest zaopatrzona w zbiornik na lód, który utrzymywał odpowiednio niską temperaturę przechowywanych w szafce produktów. Specjalny kranik służył do odprowadzania wody z wytopionej bryły lodu. Bez prądu można było dawniej zachować świeżość wiktuałów W Galerii Muzeum Śląska Opolskiego, przy ul. Ozimskiej 10, prezentowana jest stała wystawa "Jan Cybis. Malarstwo". Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac Jana Cybisa malarza. W tej chwili liczy 90 obrazów olejnych, 846 prac na papierze, znajdują się w niej także osobiste rzeczy Cybisa – podręczniki, przybory szkolne, elementy wyposażenia mieszkania, przedmioty używane do układania martwych natur.


Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Tabliczki informacyjne dla osób niewidomych i niedowidzących, windy i platformy ruchome dla osób z wózkami, możliwość wprowadzenia psa przewodnika dla osoby niewidomej.

Regulamin i warunki

Karta uprawnia Posiadacza do zakupu biletu ulgowego. Warunki zwiedzania obiektów muzeum dostępne są na stronie: https://muzeum.opole.pl/regulamin-zwiedzania/