Image

Długi weekend w Gdańsku

Ponad 1000-letnie, hanzeatyckie miasto Gdańsk niezmiennie imponuje i zachwyca. Piękny Trakt Królewski z legendarnym Neptunem, Żuraw, czarujące uliczki pełne kawiarni i gablot z bursztynem, a do tego szerokie, piaszczyste plaże i szumiący Bałtyk. Przyjedź do Gdańska i zobacz sam/a. Poniżej podpowiadamy kilka pomysłów, jak spędzić długi weekend w Gdańsku.

Dzień I
Czwartek - wieczorny spacer – 2-3 godziny
W dniu przyjazdu najlepiej zapoznać się z centrum Gdańska- wybierz się na spacer uliczkami Głównego i Starego Miasta. Trasę spaceru najlepiej rozpocząć od Zespołu Przedbramia ul. Długiej oraz Złotej Bramy. Następnie przechodząc przez Złotą Bramę udaj się na Trakt Królewski (ul. Długa i ul. Długi Targ). Po drodze wśród odbudowanej ze zgliszczy Drogi Królewskiej miniesz Dom Uphagena, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa oraz słynną fontannę Neptuna znajdującą się na Długim Targu. Trakt Królewski wieńczy Zielona Brama, a tuż za nią znajduje się Zielony Most- to właśnie z tego miejsca najczęściej fotografowany jest średniowieczny dźwig portowy Żuraw. Cofając się z mostu możesz przejść ul. Długie Pobrzeże do jednej z najbardziej urokliwych uliczek Głównego Miasta- ul. Mariackiej, jest to tzw. uliczka bursztyniarzy. Na końcu ul. Mariackiej znajduje się największy kościół ceglany w Europie- Bazylika Mariacka. Jeśli masz siły możesz wejść na jej wieżę, do pokonania jest ponad 400 schodów! Czego nie robi się dla pięknych widoków?
Kolejną uliczką znajdującą się tuż przy Bazylice jest ul. Piwna, a przy niej Galeria Starych Zabawek. Idąc dalej napotkasz Wielką Zbrojownię, w której obecnie znajduje się Akademia Sztuk Pięknych, do której również warto wstąpić. Aby przejść na Stare Miasto, należy udać się ul. Kołodziejską w stronę XIX-wiecznej Hali Targowej. Tuż obok niej znajduje się wejście do Piwnicy Romańskiej. Mijając Basztę Jacek dochodzimy do ul. Podwale Staromiejskie, która dzieli Główne Miasto i Stare Miasto. To właśnie w tej części miasta znajduje się bazylika św. Brygidy, która tak silnie związana była z ruchem Solidarność w czasach PRL-u, a tuż obok niej kościół św. Katarzyny, Wielki Młyn i uroczy Dwór Cechu Młynarzy. W kościele Św. Brygidy możemy podziwiać bursztynowy ołtarz – do jego budowy zużyto więcej bursztynu niż w legendarnej Bursztynowej Komnacie! Dla romantyków polecamy Most Chlebowy, na którym można zawiesić pamiątkową kłódkę. W ramach odpoczynku można przysiąść na ławeczce przy Ratuszu Staromiejskim i Pomniku Jana Heweliusza.

Dzień II
Piątek - zwiedzanie miasta- 4-6 godzin
Wróćmy jeszcze raz do Głównego Miasta. Wczoraj poznałeś Trakt Królewski, który znajduje się pomiędzy Bramą Zieloną i Bramą Złotą. Również tam znajduje się jedna z atrakcji karty TripPass- Dom Uphagena. Obecnie jest on jednym z oddziałów Muzeum Gdańska, niegdyś był domem rajcy gdańskiego Johanna Uphagena żyjącego w latach 1731- 1802. Po wojnie budynek został odbudowany, obecnie Dom Uphagena stanowi Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, zwiedzenie go zajmuje około 1 godziny.
Przechodząc ulicami: Lektykarska, Kozią, Świętojańską i Pańską docieramy ponownie do Hali Targowej, a tuż obok niej do Piwnicy Romańskiej. Piwnica datowana jest na XIII wiek, a więc jest to jeden z najstarszych zabytków murowanych w Gdańsku. Niegdyś stanowiła część zabudowań klasztoru Dominikanów, obecnie jest to oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Piwnicę Romańską również możesz zwiedzić za okazaniem swojej karty TripPass, a zwiedzenie tego najstarszego zabytku architektury murowanej zajmie około 30 minut.
Cofając się do ul. Szerokiej (dystans: 160 m), spacerem dotrzesz do Żurawia- średniowiecznego dźwigu portowego. Po drugiej stronie rzeki Motławy widoczne są kolejne atrakcje karty TripPass: Narodowe Muzeum Morskie oraz koło widokowe AmberSky.
Aby dotrzeć na Wyspę Ołowiankę, gdzie znajdują się oba te obiekty, musisz przejść przez most, do wyboru masz dwie opcje:
- spod Żurawia przejść Długim Pobrzeżem na Targ Rybny, gdzie znajduje się ruchoma kładka

lub
- skierować się ponownie na Zielony Most, następnie przejść ul. Stągiewną i Mostem Stągiewnym do ul. Szafarnia i Mariny Gdańsk i stamtąd wprost do Spichlerzy na Ołowiance.
Niezależnie, którą trasę wybierzesz, dystans pozostaje taki sam, czyli 1 km.
W skład głównego gmachu Narodowego Muzeum Morskiego wchodzą trzy spichlerze: „Panna”, „Miedź” i „Oliwski”. W muzeum zapoznasz się z archeologią i historią morską od okresu średniowiecza po czasy współczesne. Zwiedzanie Narodowego Muzeum Morskiego zajmie około 2 godzin.
Skoro jesteśmy już na Wyspie Ołowianka, żal byłoby nie skorzystać z niebywałej atrakcji jaką jest koło widokowe AmberSky. Zobacz Gdańsk z wysokości ponad 50 metrów, nie będzie to tylko najbliższa okolica. Z AmberSky można zobaczyć również Stocznie Gdańską, a także mieniący się w kolorach bursztynu- Stadion Gdańsk. Pamiętaj aby przy zakupie biletu okazać swoja kartę TripPass! Przejazd AmberSky zajmie około 15 min, ale wrażenia pozostaną na znacznie dłużej.

Dzień III
Sobota - odpoczynek czy zabawa?
W Gdańsku mamy wiele terenów zielonych. Płuca trójmiejskiej aglomeracji to Trójmiejski Park Krajobrazowy. Oprócz tego w obrębie Gdańska dużą popularnością cieszą się parki miejskie. Najpiękniejszym z nich jest Park Oliwski im. Adama Mickiewicza. Oprócz cichych alejek pośród pięknie zadbanej roślinności, znajdują się tam Archikatedra Oliwska, Pałac Opatów (Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnej), Spichlerz Opacki (Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Etnografii), ogród botaniczny oraz palmiarnia.  Dojazd do Parku Oliwskiego z centrum Gdańska linią tramwajową zajmuje około 35 min.
Kolejnym ciekawym parkiem miejskim jest Park im. Ronalda Reagana. Obszar parku to około 62 ha. W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianego Parku Oliwskiego, Park Reagana jest parkiem współczesnym. Powstał on w latach 2003-2006, do 2014r. był rozszerzany o kolejne hektary. Park Reagana rozciąga się wzdłuż pasa nadmorskiego, oprócz ścieżek spacerowych można tam znaleźć liczne siłownie pod chmurką, stawy wodne, skatepark, place zabaw a także rzeźby, które stanowią wystawę stałą pt. „Wielcy gdańszczanie”.
Jeśli szukasz miejsca do aktywnego wypoczynku, alternatywę stanowić będzie stadion Polsat Plus Arena Gdańsk. Znajduje się tu tor gokartowy, park trampolin, pokój zagadek i wiele innych atrakcji. Szczegóły o atrakcjach tego miejsca znajdziesz tutaj.
Zmęczony? Proponujemy udać się na plażę i zobaczyć piękny zachód słońca nad Zatoką Gdańską. Ze Stadionu do najbliższej dzielnicy nadmorskiej (Brzeźna) jest zaledwie 3,5 km.

Dzień IV
Niedziela - zwiedzamy dalej!- 5-6 godzin
Gdańsk to miasto wolności, nie można zapomnieć o tym, że to właśnie tu rozpoczął się ruch społeczny „Solidarność”. Warto więc w trakcie pobytu w Gdańsku odwiedzić gmach Europejskiego Centrum Solidarności. Podczas zwiedzania wystawy stałej poznasz historię Polski od końca II Wojny Światowej po historię najnowszą i obrady Okrągłego Stołu. Zwiedzanie wystawy stałej z audioprzewodnikiem zajmie około 3 do 4 godzin.
Niedaleko ECS-u są otwarte dla zwiedzających tereny Stoczni Cesarskiej. Na dawnej pochylni Wydziału Kadłubowego znajdują się rzeźby Czesława Podleśnego „Rozbitkowie”. Więcej informacji na ten temat Szlaku Stoczni Cesarskiej uzyskasz na stronie tutaj .
Jeśli chcesz zobaczyć żurawie portowe z góry udaj się na Górę Gradową. Przy Krzyżu Milenijnym znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama na gdańskie Śródmieście. Widać stąd wszystkie miejsca, które już opisaliśmy oraz te, które możesz jeszcze odwiedzić.