Gdańsk

Daj się zachwycić!

Odkryj miasto!

Gdańsk

Gdańsk to miasto wyjątkowe. Miasto z ponad 1000 letnią tradycją. Z historią tak bogatą, że starczyłoby jej na obdzielenie kilku innych, porównywalnych wielkością miast. Jednocześnie goście, którzy tłumnie przybywają każdego roku, podkreślają unikalny charakter Gdańska – panuje tu niepowtarzalna atmosfera, dodatkowo świadcząca o wyjątkowości miasta.

Gdańsk to stolica aglomeracji liczącej ponad 1 mln ludzi. Wraz z Sopotem i Gdynią tworzy Trójmiasto. Umiejscowienie przy ujściu Wisły uczyniły z Gdańska, już w średniowieczu, jednego z najważniejszych członków Hanzy oraz sprawiło, że był grodem niezwykle, jak na tamte czasy, bogatym. Choć historia nie oszczędzała Gdańska, to po każdej katastrofie naturalnej, wojnie czy pożarze, miasto zawsze się odbudowywało. Powstawało niczym Feniks z popiołów. To przecież w Gdańsku rozpoczęła się II Wojna Światowa. To w Gdańsku wyrwano pierwszą cegłę z Muru Berlińskiego, a Solidarność zapoczątkowała upadek reżimów komunistycznych w całej Europie Środkowej. Dla Turystów (i nie tylko) Gdańsk to także bardzo popularny kierunek turystyczny. Położony na wybrzeżu Bałtyku, pełen wspaniałych gotyckich budowli, zabytkowych kościołów, interesujących muzeów i urokliwych, pełnych bursztynu uliczek, Gdańsk niezmiennie zachwyca i fascynuje. Jego symbol – Bóg Mórz - Neptun, każdego roku spogląda ze swojego cokołu na ponad 3,5 mln osób, które odwiedzają stolicę Pomorza.

O sile oferty Gdańska decydują jego liczne atrakcje. Wśród nich, tak ikoniczne i popularne miejsca jak Europejskie Centrum Solidarności wybudowane w miejscu, gdzie w czasach komunizmu narodziła się największa społeczna inicjatywa w Polsce – Solidarność. Zaledwie kilkaset metrów dalej znajdziemy budynek Muzeum II Wojny Światowej. Wbity w ziemie kształt, wyglądający niczym gigantyczny kawałek szkła, kontrastuje z okolicznymi zabudowaniami. Wewnątrz zobaczymy ekspozycję obrazowo przedstawiającą dzieje najstraszniejszego konfliktu w dziejach ludzkości. Jeśli udamy się na Westerplatte, będziemy mogli na własne oczy zobaczyć miejsce heroicznego oporu polskiego garnizonu wobec niemieckich najeźdźców we wrześniu 1939. Tym samym zobaczymy miejsce, w którym rozpoczęła się II Wojna Światowa. Idąc dalej mijamy nowoczesną, zwodzoną kładkę na Wyspę Ołowiankę na której króluje majestatyczny budynek Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a następnie wchodzimy do Głównego Miasta – pełnego sklepików, kawiarni, restauracji, pięknych kamienic i urokliwych uliczek. To właśnie tam znajdziemy tak wspaniałe i symboliczne obiekty jak Fontanna Neptuna, Bazylika Mariacka, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Ratusz Głównego Miasta i wspaniałe bramy miejskie. Jedną z nich jest Żuraw – będący jednocześnie największym i najstarszym średniowiecznym, zachowanym dźwigiem portowym Europy. To jednak nie wszystko. Nieopodal znajduje się masywna, czarna bryła Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie grane są sztuki Williama Szekspira.

Główne Miasto to serce prawdziwe serce Gdańska z niepowtarzalnym charakterem i unikalną atmosferą. Kiedy zapoznamy się z tą częścią miasta warto wybrać się do Oliwy, gdzie w otoczeniu pięknego parku znajduje się majestatyczna Katedra Oliwska. Znajdziemy w niej min. potężne organy, których dźwięk budzi zachwyt od 230 lat! Bogata oferta kulturalna i rozrywkowa.Co roku w Gdańsku odbywa się jedna z największych plenerowych imprez Europy – Jarmark św. Dominika – wydarzenie z 760 letnią tradycją. Dodatkowo, warto wspomnieć Międzynarodowy Zlot Żeglarski Baltic Sail, Festiwal Teatrów Plenerowych FETA, Festiwal Mozartiana, piękny Jarmark Bożonarodzeniowy oraz wiele innych, mniejszych, ale równie atrakcyjnych wydarzeń. Miłośników myki niezmiennie przyciągają liczne koncerty, w tym gwiazd światowego formatu. Przy tym ogromie atrakcji nie możemy jednak zapominać, że Gdańsk jest miastem mocno związanym z morzem. Warto więc podczas swojego pobytu odwiedzić jedną z licznych, szerokich i piaszczystych plaż, pospacerować po Molo w Brzeźnie albo opłynąć w rejs statkiem Białej Floty. Gdańsk to miasto, gdzie każdy znajdzie dla siebie „to coś” i do którego chętnie powróci. Przekonajcie się sami!

Najciekawsze atrakcje

Bazylika Mariacka jest największą w Europie świątynią zbudowaną z cegieł i wspaniałym przykładem sztuki gotyckiej. Kamień węgielny położono w 1343 roku i budowla powstawała etapami przez 159 lat.

Imponująca rdzawa bryła przypominająca kadłub statku. Dominujący w krajobrazie terenów postoczniowych charakterystyczny ekspresyjny gmach pokryty stalą kortenowską.

Oczywisty władca nadmorskiego miasta: J.W. Neptun. Jedna z gdańskich legend głosi, że kiedy w miejscu studni miejskiej na Długim Targu stanęła oczekiwana Fontanna Neptuna

Wyjątkowe, monumentalne, bardzo emocjonalne – takimi przymiotnikami z powodzeniem można opisać otwarte w marcu 2017 roku Muzeum II Wojny Światowej. 

Park im. Adama Mickiewicza, zwany także Parkiem Oliwskim, to jedno z najbardziej znanych miejsc w Gdańsku. Niesamowite ułożenie parku, przepiękna flora i małe klimatyczne uliczki Parku tworzą jedną całość, która jest pełna uroku.

W Gdańsku znajdziemy dwa historyczne ratusze – Staromiejski na ulicy Korzennej oraz Ratusz Głównego Miasta na zbiegu ulicy Długiej i Długiego Targu.

236 m długości, 203 m szerokości i 45 m wysokości. Lśniąca bursztynowo w słońcu, podświetlana nocą kopuła pokryta 18 tysiącami poliwęglanowych płytek w 6 odcieniach, o łącznej powierzchni 4,5 ha. 

Gruba konopna lina, system bloków i cztery drewniane koła poruszane przez… chodzących robotników. Mechanizm średniowiecznego żurawia podnoszącego 4-tonowe ładunki na wysokość 11m, służył także do stawiania masztów.