• Home
  • Miasto Inspiracji na weekend
Image

Miasto Inspiracji na weekend

Klimatyczne Stare Miasto, unikalne zabytki, zaułki i podwórka, które dobrze pamiętają stare dzieje. W Lublinie znajdziesz wiele ciekawych atrakcji. Ale jak się w tym wszystkim odnaleźć? Które atrakcje wybrać, będąc w Lublinie? Co warto zobaczyć? Czego spróbować? Na co się zdecydować, kiedy do dyspozycji mamy tylko weekend? Przygotowaliśmy krótki plan, który możesz dowolnie modyfikować!
Dzień I 
Wieczorny rekonesans (2,5 godz.)
Lubelskich inspiracji możesz szukać jeszcze przed przyjazdem, rezerwując nocleg. Tutejsze hotele stawiają na storytelling, wprowadzając gości w historię i tradycje regionu. I tak na przykład wnętrza hotelu ibis Styles Lublin Stare Miasto swoim designem opowiadają lubelskie legendy, a pokoje hotelu Hampton by Hilton „lubelskość” manifestują za sprawą magicznych pejzaży miasta. Z kolei hotel Arche Lublin znajduje się tuż przy Moście Kultury, który letnimi wieczorami tętni życiem, oferując spotkania, koncerty i potańcówki.
Po zakwaterowaniu w hotelu możesz wybrać się na wieczorny spacer po lubelskim Starym Mieście. Klimatyczne kamienice świetnie prezentują się w przytłumionym świetle lamp, a z podświetlonego placu Po Farze spojrzysz na Zamek Lubelski i panoramę Lublina. To też dobry moment na rekonesans oferty miejscowych restauracji, knajp i pubów. Znajdziesz tu kuchnię polską, żydowską, włoską, ale też street food czy kuchnię wegańską. Lokalne browary oferują rzemieślnicze piwa, cydry czy miody charakterystyczne dla regionu. Warto też spróbować różnych „wariacji” na temat lubelskiego cebularza, które znajdują się w menu praktycznie każdego lokalu.
Dzień II
Zwiedzamy Stare Miasto (3 godz.)
Dzień rozpoczęty świeżutkim cebularzem i pyszną kawą musi być udany. Po takim śniadaniu zacznij zwiedzanie od lubelskiego Zamku, w którym mieści się Muzeum Narodowe w Lublinie. Na jego dziedzińcu znajduje się Kaplica Trójcy Świętej z unikalnymi na skalę światową bizantyjsko-ruskimi freskami oraz Donżon, jedna z najstarszych budowli w Lublinie ze świetnym punktem widokowym. Z Zamku na Stare Miasto wejdziesz Bramą Grodzką, która w przeszłości była przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim a żydowskim. Obecnie mieści się tu Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Kierując się dalej, napotkasz wiele zabytkowych kamienic. Przyjrzyj się bliżej ich niesamowitym zdobieniom i poznaj ich historię.
Wart uwagi jest także lubelski Klasztor oo. dominikanów z Bazyliką św. Stanisława oraz budynek Teatru Starego. Zagłębiając się w zaułki i uliczki Starego Miasta, odnajdziesz Kamień Nieszczęścia, mural z panoramą Lublina, Basztę Półokrągłą, fotogeniczny zaułek Hartwigów i wiele innych ukrytych skarbów. W centralnym punkcie lubelskiego Rynku znajduje się budynek dawnego Trybunału Koronnego, z którym wiąże się legenda o Czarciej Łapie. Tutaj też swój początek bierze Lubelska Trasa Podziemna.
W przerwie zajrzyj na dobrą kawę i po ciekawą książkę do księgarnio-kawiarni Między Słowami. Znajdziesz tam przewodniki po mieście i pamiątki z Lublina. Lubelskich gadżetów szukaj też w pobliżu Bramy Krakowskiej, na stoisku Szczupak LubLin. Opuszczając Stare Miasto Bramą Krakowską, w której mieści się Muzeum Historii Miasta Lublina, koniecznie skieruj się ku Wieży Trynitarskiej i Archikatedrze. Przechodząc przez ulicę, wstąp także do magicznego podwórka Domu Słów i odwiedź Izbę Drukarstwa.
Wskazówka: Nikt nie pomoże Ci się lepiej odnaleźć w mieście niż doświadczeni przewodnicy. Wybierz się na spacer po mieście ze Szczupak LubLin, w podróż w czasie z Lubliniarnią albo w anglojęzyczną wędrówkę z Matrin's City Tours, podczas której stery przejmie obcokrajowiec opowiadający o Lublinie z nietypowej perspektywy.
Spacer wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia (3 godz.)
Zanim rozpoczniesz dalsze zwiedzanie, koniecznie spróbuj lokalnej kuchni. Znajdziesz ja m.in. w restauracji Legendy Miasta zlokalizowanej niedaleko Starego Miasta. Kulinarny świat miesza się tu z najpopularniejszymi lubelskimi podaniami miejskimi. Po posiłku przejdź w górę ulicą Świętoduską. Po prawej stronie zauważysz kościół św. Józefa – wyraźny przykład renesansu lubelskiego. Kontynuując spacer Krakowskim Przedmieściem, znajdziesz wiele obiektów wartych uwagi: Nowy Ratusz, kościół św. Ducha, pomnik Unii Lubelskiej, pomnik Józefa Piłsudskiego, pałace: Czartoryskich i Lubomirskich.
Dalej trakt królewski otwiera się na Plac Litewski z fontanną multimedialną, na której w sezonie organizowane są wodne spektakle, a liczne ławeczki i zieleń pozwolą na chwilę oddechu przed dalszym zwiedzaniem. Tutaj też znajduje się napis „I <3 Lublin”, który cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów. Zmierzając dalej, zajrzyj na chwile do najstarszego parku w Lublinie. Ogród Saski to zielona enklawa w środku miasta.
Teraz wystarczy przejść na drugą stronę ulicy, aby znaleźć się na Placu Teatralnym, gdzie zachwyca nowoczesna bryła Centrum Spotkania Kultur zaprojektowana przez Bolesława Stelmacha. Industrialne wnętrze mieści sale koncertowe, teatralne i wystawiennicze. Koniecznie udaj się na przeszklony taras widokowy i spójrz na miasto z innej perspektywy. Znajduje się tam Miejska Pasieka Artystyczna. Jeśli złapie Cię głód, w pobliżu znajdziesz restaurację Mojo, która oferuje dania kuchni z całego świata – na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Odpoczynek na łonie natury (2 godz.)Stąd, obierając linię prostą, dotrzesz do Muzeum Wsi Lubelskiej, od którego rzut beretem znajduje się Ogród Botaniczny. Możesz wybierać lub zajrzeć do obu. Skansen to wyjątkowe miejsce, które pozwala cofnąć się w czasie, przywołując klimat wsi i małych miasteczek Lubelszczyzny. Nie lada atrakcją podczas podróży z dziećmi będą przechadzające się zwierzęta gospodarskie. Na terenie muzeum znajduje się też karczma. A jeśli chcesz, możesz zabrać ze sobą kosz piknikowy i usiąść na trawie lub jednej z wiat zlokalizowanych przy stawie. W ogrodzie botanicznym znajdziesz natomiast około 6,5 tys. gatunków i odmian roślin pochodzących ze wszystkich stron świata i urokliwe ścieżki. Na terenie ogrodu znajduje się Dworek Kościuszków i kawiarnia.
Dzień III
Rekreacja nad Zalewem Zemborzyckim (2,5 godz.)
Jeśli pogoda dopisze, wybierz się nad Zalew Zemborzycki. Z centrum miasta dotrzesz tam ścieżką rowerową prowadzącą wzdłuż Bystrzycy lub komunikacją miejską. Kiedy będziesz już na miejscu, możesz skorzystać z parku linowego, wyciągu nart wodnych lub wypożyczyć sprzęt wodny. Mając dłuższą chwilę, warto wybrać się na spływ rzeką Bystrzycą. Pamiętaj żeby zarezerwować termin. W sezonie działa tu także wodny park rozrywki „Słoneczny Wrotków”. Jeśli jesteś miłośnikiem leniuchowania, to również powinieneś być zadowolony. Plaża, trwa, szum drzew i fal ukoją twoje zmysły i pozwolą naładować baterie.
Ciekawostka: Czy wiesz, że w Lublinie możesz odwiedzić... Ceramikę Bolesławiec? Warsztaty ceramiki, sklep i przytulna kawiarnia znajdują się w Tereszynie koło Lublina!
Chwila zadumy w Muzeum na Majdanku (2,5 godz.)
Państwowe Muzeum na Majdanku to najstarsza w Europie instytucja muzealna upamiętniająca ofiary drugiej wojny światowej. Zostało utworzone jesienią 1944 r. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, potocznie nazywanego Majdankiem. Teren Muzeum obejmuje 90 ha, na których znajduje się ok. 70 obiektów historycznych. Historia nie zawsze bywa łatwa, ale miejsca takie jak Muzeum na Majdanku pielęgnują w nas pamięć historyczną. Warto odwiedzić to miejsce i przez chwilę z zadumą spojrzeć w przeszłość, wspominając ofiary tych straszliwych dni.
Jeden weekend to zdecydowanie za mało, by w pełni poznać Lublin i wszystkie jego atrakcje. Jest to jednak czas, w którym możesz odkryć chociaż część jego uroków i zainspirować się do kolejnej wizyty.