• Home
  • Ferie zimowe w Gdańsku
Image

Ferie zimowe w Gdańsku

Ruszamy!
Przyjechałeś do Gdańska? Świetnie – czas odświeżyć się po podróży i zameldować w miejscu, gdzie będziesz nocować. Kiedy będziesz gotowy/a, aby wyruszyć na podbój miasta, rozważ skierowanie pierwszych kroków do koła widokowego AmberSky. Zawsze warto na początku z góry rzucić okiem na miasto, które będziesz zwiedzać. Z wysokości ponad 50 metrów, siedząc w wygodnym wagoniku z pewnością zobaczysz Gdańsk z zupełnie innej perspektywy. To da Ci poczucie tego jak wygląda miasto i gdzie położone są najważniejsze obiekty. Aha – oczywiście na skorzystanie ze znajdującego się na wyspie Ołowianka koła otrzymasz rabat 10% dzięki Karcie TripPass, więc koniecznie miej ją ze sobą. Pamiętaj też, że jeśli pogoda nie będzie sprzyjała, warto tę atrakcję odłożyć na później, kiedy widoczność się polepszy.

Od kolejnej atrakcji TripPass dzieli Cię zaledwie 100 metrów. Mowa o Spichlerzach na Ołowiane, czyli części Narodowego Muzeum Morskiego, które z kartą zwiedzisz bez konieczności płacenia choćby złotówki. Znajdziesz tam prawdziwe bogactwo zabytków związanych z historią żeglugi, szkutnictwa, budowy statków i bitew morskich na polskich wodach od czasów średniowiecznych po XX w. Narrację wystawy tworzą znaleziska archeologiczne z wraków spoczywających na dnie morza, szczegółowe makiety stoczni i portów oraz pamiątki po wybitnych postaciach związanych z morzem. To również bogata kolekcja modeli żaglowców, okrętów i statków handlowych, w tym „Vasa”, MS „Batory” i ORP „Orzeł”. Wystawę wieńczy Galeria Morska – jedyna w Polsce tak bogata i różnorodna ekspozycja malarstwa marynistycznego.

Teraz czas na absolutną klasykę, czyli spacer ulicami Głównego Miasta. Skieruj się na Zielony Most, z którego pod Bramą Zieloną wkroczysz na Długi Targ. To tam rezyduje Neptun - symbol Gdańska. To tam znajdziesz również  takie miejsca jak Ratusz Głównego Miasta, wspaniały Dwór Artusa czy Dom Uphagena. W tym ostatnim dzięki karcie TripPass skorzystasz z bezpłatnego wejścia. Zakończ swój dzień podziwiając Złotą Bramę a następnie wpadnij na  kolację do jednej z dziesiątek restauracji położonych w najbliższej okolicy. Pamiętaj, że jako posiadacz karty, możesz liczyć na 10% rabatu w Hard Rock Cafe.

Dzień 2.

Pałac Opatów w Oliwie


Po pożywnym śniadaniu czas na dalsze odkrywanie. Aha – pamiętaj, ze z TripPass dostaniesz 20% rabatu na śniadanie bufetowe w restauracji Winestone w 4* Hotelu Mercure (ul. Jana Heweliusza). Na pozostałe posiłki będzie to 20%. Podobnie jest w restauracji Hotelu IBIS Stare Miasto, który położony jest zaledwie 50 metrów od Mercure.
Warto teraz udać się do położonego ok. 10 kilometrów od centrum Parku w Oliwie, którego perłą w koronie jest wspaniała katedra z działającymi, ponad 200 letnimi organami. Monumentalny instrument, pełen ruchomych ozdób, na każdym robi wrażenie, tym bardziej że można zupełnie bezpłatnie wysłuchać koncertu organowego (czas koncertów na stronie katedry).

Jeśli trafisz na mroźną pogodę to liczne jeziorka w parku stworzą dla Ciebie przepiękne widowisko dzięki swojej zmarzniętej powierzchni, mało tego, na terenie parku znajduje się także wodospad, a kiedy mrozy są silne to i on potrafi zamarznąć tworząc fantastyczne wzory.
Z Oliwy jest zaledwie kilka kilometrów na plażę. O tej porze roku jest prawie pusta. Spokojna i piaszczysta, wręcz zachęca do spaceru brzegiem delikatnie szumiącego morza. No chyba, że jest sztorm, ale także wtedy warto wybrać się na plażę, aby zobaczyć siłę morza.

Po obcowaniu z naturą wróćmy do centrum. Wczoraj zobaczyliśmy Trakt Królewski a dziś czas pospacerować bocznymi uliczkami – pełnymi wspaniałych kamieniczek, restauracji i sklepików z bursztynem. Na tym tle szczególnie wyróżnia się urokliwa ulica Mariacka, która uznawana jest za jedną z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych w Gdańsku. Jeśli traficie tam po zmroku i będzie padał śnieg to zobaczycie wspaniały spektakl. Wolno opadające płatki śniegu na tle ciepłego światła latarni, z potężną bryłą Bazyli Mariackiej w tle. Prawdziwie niesamowite przeżycie. Zaraz za tą uliczką znajduje się Długie Pobrzeże z ikonicznym Żurawiem. Warto wspomnieć, że tuż przy Żurawiu znajduje się restauracja Cała Naprzód z kapitalnym tarasem widokowym. Posiadacze TripPass otrzymują w niej 20% rabat.

Dzień 3.
Ten dzień zaczynamy od Wizyty w Muzeum Bursztynu. Ulokowane w nowej siedzibie, w Wielkim Młynie, robi wspaniałe wrażenie ponad tysiącem eksponatów i nowoczesnymi wystawami – wszystko z bursztynu i o bursztynie. Potem udaj się do położonego zaledwie 100 metrów dalej kościoła św. Brygidy, gdzie obejrzysz imponujący, bursztynowy ołtarz. Teraz czas na kolejny kościół, a mianowicie Bazylikę Mariacką. Jednak po drodze warto odwiedzić Piwnicę Romańską, do której bezpłatny wstęp gwarantuje karta TripPass. Piwnica datowana jest na XIII wiek, a więc jest to jeden z najstarszych zabytków murowanych w Gdańsku. Niegdyś stanowiła część zabudowań klasztoru Dominikanów, obecnie jest to oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Jej zwiedzanie trwa ok. 30 minut. Kilkaset metrów dalej znajduje się obiekt, którego nie można przeoczyć - największy kościół ceglany w Europie - Bazylika Mariacka. Jeśli masz siły możesz wejść na jej wieżę, do pokonania jest ponad 400 schodów! Czego nie robi się dla pięknych widoków?

Jesteś w Gdańsku, więc bursztynu nigdy dość. Na zakończenie krótkiego wypadu proponujemy wyjazd do oddalonego o ok. 5 km od centrum Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, który wygląda jak… a jakżeby inaczej – gigantyczny bursztyn. Arenę zmagań Euro 2012, meczów Kadry oraz finału Ligii Europy można oczywiście zwiedzać, przy czym osoby posiadające kartę TripPass zrobią to o 20% taniej.
To tylko część wybranych atrakcji, a tych w starym, hanzeatyckim Gdańsku jest o wiele, wiele więcej. Kolejne inspiracje i propozycje odkrywania Grodu Neptuna znajdziesz m.in. na stronie visitgdansk.com.

Aha i pamiętaj – jeśli wybierasz się do Gdańska (lub do jakiegokolwiek innego miasta w Polsce) koniecznie sprawdź ofertę przewoźnika autokarowego FlixBus. Z kartą TripPass możesz podróżować z FlixBusem z 15% rabatem.
Do zobaczenia w Gdańsku!