Image

Citybreak w Opolu

Długi, czerwcowy weekend to idealny moment, aby odwiedzić piękne Opole.

Dzięki nowej karcie turystycznej TripPass zwiedzicie największe atrakcje Opola i okolic w promocyjnych cenach! Karta umożliwi Wam ponadto zaplanowanie pobytu w kilku innych miastach: Gdańsku, Lublinie i Giżycku. Nie zwlekajcie! Skorzystajcie z naszych podpowiedzi i spędźcie czerwcowy weekend w przebojowym Opolu.
 



Dzień pierwszy (czwartek)
Popołudniowy rekonesans – 4 godz.
Opole to niekwestionowana Stolica Polskiej Piosenki. Aby się o tym przekonać zacznijcie zwiedzanie od legendarnego Amfiteatru Tysiąclecia, w którym od 1963 roku odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki (KFPP). Stojąc na opolskiej scenie poczujecie energię tego wyjątkowego miejsca, które wykreowało dziesiątki artystów i setki przebojów. Na teren Amfiteatru wejdziecie nieodpłatnie.

 



 



Kolejną muzyczną atrakcją, a zarazem perełką w skali kraju, jest Muzeum Polskiej Piosenki. Mieści się ono we wnętrzu amfiteatru. Nowoczesna i w pełni multimedialna ekspozycja przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. To prawdziwa gratka dla fanów muzyki rozrywkowej!
 


 



Na wieczór polecamy spacer po Starym Mieście. Kameralny, otoczony pięknymi stylowymi kamieniczkami opolski Rynek, to jeden z najbardziej urokliwych zakątków w mieście. Jego sercem jest Ratusz – wzorowany na florenckim Pałacu Vecchio. Nieopodal niego można podziwiać Aleję Gwiazd Polskiej Piosenki, która liczy ich już ponad 60. Swoje gwiazdy mają tu m.in. Czesław Niemen, Maryla Rodowicz i Edyta Górniak. Zwieńczeniem wieczoru będzie spacer wzdłuż Opolskiej Wenecji rozciągniętej nad pięknym Kanałem Młynówka. Malownicze kamieniczki odbijające się w lustrze wody tworzą bajkowy widok. Kilka lat temu wzdłuż brzegów Młynówki zaaranżowano piękne bulwary. Mają one ponad kilometr długości i prowadzą wzdłuż zabudowań starego miasta aż do Wyspy Bolko.
 


 


 




Dzień drugi (piątek)
Przygoda w ZOO – 3 godz.
Piątkowy poranek warto zaplanować w Opolskim Ogrodzie Zoologicznym. Wycieczka do ZOO to fauna i flora całego świata w pigułce. Spotkacie tu między innymi wiele gatunków małp i małpiatek, w tym dostojne goryle nizinne. Wrażenie zrobią na was z pewnością sympatyczne żyrafy, zebry oraz gepardy. Jest tu również basen z uchatkami kalifornijskimi oraz nowoczesne wybiegi dla lwów i tygrysów syberyjskich (jedne z największych w Europie).
 


 



 



 




Opole z historią w tle – 1,5 godz.
Po opolskim safari czas na odkrycie historycznej strony miasta. Symbolem wielowiekowej przeszłości Opola jest XIV-wieczna Wieża Piastowska. W jej wnętrzu można oglądać multimedialną wystawę poświęconą dziejom Opola, a ze szczytu podziwiać panoramę miasta. Nieopodal wieży polecamy spacer przy Stawie Zamkowym, który jest pozostałością po dawnej fosie otaczającej Zamek Piastowski. Jedną z najbardziej tajemniczych budowli miasta jest natomiast Zamek Górny, wzniesiony w XIV wieku przez księcia Władysława Opolczyka. Wraz z przewodnikiem poznasz historię zamku, jak również całego średniowiecznego Opola. 
 




 



 




Kulturalny wieczór – 1 godz.
Na zakończenie dnia warto wybrać się do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, który zaliczany jest do najlepszych scen lalkowych w Polsce. Doceniany przez krytyków i widzów w całym kraju za spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ten jeden z najstarszych polskich teatrów lalek założony w 1937 roku przez Alojzego Smolkę, od początku był miejscem spotkań dla wielu wybitnych artystów. A dla wszystkich, których interesuje to, co nowe w świecie sztuki obowiązkową pozycją będzie Galeria Sztuki Współczesnej. Opolska GSW od lat prezentuje najciekawsze zjawiska w sztuce polskiej oraz międzynarodowej. Galeria organizuje wystawy młodych twórców i projekty ukazujące klasyków współczesności. 
 




 



Dzień trzeci (sobota)
Na tropie dinozaurów – Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie – 4 godz.
Jurapark w Krasiejowie jest położony blisko Opola. To zaledwie 27 km (35 min jazy samochodem od centrum miasta). To największy park dinozaurów w Europie, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, m.in.: 300-metrowy Tunelu Czasu, multimedialny Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, Pawilon Paleontologiczny ze skamieniałościami sprzed 230 mln lat czy prehistoryczne Oceanarium. Spacerując po parku (trasa po wyrobisku liczy 1500 m) zobaczycie ponad 200 modeli dinozaurów w skali 1:1. Moc atrakcji dopełniają parki rozrywki, plaża, małpi gaj, plac zabaw oraz kino emocji 5D.
 



W bajkowym pałacu – Zamek w Mosznej – 4 godz.
Zamek w Mosznej znajdująca się około 30 km od Opola. Jest to prawdziwa perła na mapie turystycznej Polski. Wystarczy powiedzieć, że zabytkowa budowla posiada łącznie 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek! Do tego otacza ją sporych rozmiarów park, w którym odnajdziecie trzystuletnie okazy dębów oraz azalie i ponad stuletnie różaneczniki. Historyczne komnaty zamkowe dostępne są dla zwiedzających przez cały rok, a park pałacowy najpiękniej wygląda wiosną i latem.
 



Dzień czwarty (niedziela)
Sielskie klimaty – Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach - 2 godz.
Bierkowicki skansen to historia opolskiej wsi z okresu XVIII-XX wieku. Na ogromnym, zadrzewionym terenie można zobaczyć kompletnie zrekonstruowane zagrody z drewnianymi, urządzonymi chatami. Poza domami znajdują się tu zabytkowe budynki użyteczności publicznej: kościół, kapliczki, wiejska szkoła, karczma, a nawet kuźnia i dwa piękne wiatraki. Opolski skansen to miejsce, w którym niemal przez cały rok można odetchnąć od zgiełku miasta.
 


 



Pod żaglami – Jeziora Turawskie – 3 godz.
Idealnym miejscem na odpoczynek są także Jeziora Turawskie znajdujące się zaledwie 20 km od Opola. To także najchętniej wybierana przez Opolan trasa rowerowych wycieczek. Cztery jeziora (Duże, Średnie, Mała i Srebrne), piękne lasy, bogata infrastruktura turystyczna z restauracjami, przystaniami żeglarskimi i wypożyczalniami sprzętu wodnego, i oczywiście liczne ścieżki rowerowe – to wszystko sprawi, że nie będziecie się tu nudzić. Piękne okolice zachęcają do długich spacerów i eksplorowania okolicy.
 




Więcej o atrakcjach Opola dowiecie się tutaj: https://www.opole.pl/dla-turysty

Wybrane hotele i miejsca noclegowe znajdziecie tutaj: https://www.opole.pl/dla-turysty#gdzie-spac

Smaczne restauracje i lokale gastronomiczne odkryjecie: https://www.opole.pl/dla-turysty/gdzie-zjesc