Lublin

Daj się zachwycić!

Odkryj miasto!

Lublin

Lublin nazywany jest stolicą wschodniej Polski. Nie bez powodu! Miasto jest największym i najprężniej rozwijającym się ośrodkiem po tej stronie Wisły. Bogata historia oraz położenie w wielokulturowym tyglu stanowią o jego szczególnych walorach. Lublin zachęca ponad siedmiowiekową historią, którą przybliżają nowoczesne muzea, dobrze zachowane zabytki… a przede wszystkim pyszne, tradycyjne smaki! Miasto najlepiej zacząć zwiedzać od samego serca – Starego Miasta. To właśnie tam w zabytkowych kamienicach znajdziecie restauracje oferujące regionalne dania. Latem miasto tętni życiem festiwalowym. Sztuka nowego cyrku, instalacje artystyczne w przestrzeni miejskiej czy muzyka z całego świata to tylko niektóre z cech wyróżniające Miasto Inspiracji na turystycznej mapie Polski.

Najciekawsze atrakcje

Zalew Zemborzycki to idealne miejsce na chwilową ucieczkę z miasta… będąc w mieście! Jest tu piaszczysta plaża dla lubiących słoneczne kąpiele i tereny zielone, przeznaczone na pikniki czy grillowanie.

Rozległe zielone tereny Muzeum Wsi Lubelskiej to miejsce, gdzie czas zatrzymał się dawno temu. Możesz tu zajrzeć do wnętrz wiejskich chat krytych strzechą, odwiedzić stare zakłady rzemieślnicze w miasteczku prowincjonalnym czy zobaczyć zwierzęta domowe.

Nowoczesne oblicze Lublina to na pewno Plac Teatralny i minimalistyczna bryła Centrum Spotkania Kultur, zaprojektowana przez Bolesława Stelmacha.

W Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN znajdziesz największy zbiór informacji o dziedzictwie kulturowym Żydów w Lublinie. Możesz odbyć wirtualny spacer po ulicach, których już nie ma i obejrzeć wystawę pt. „Lublin. Pamięć Miejsca”.

Historia bywa trudna, lecz warto zachować pamięć nawet o najczarniejszych z jej kart. Pamięć tą pielęgnują takie instytucje jak Państwowe Muzeum na Majdanku. Muzeum jest najstarszą w Europie instytucją muzealną upamiętniającą ofiary drugiej wojny światowej.

Plac Litewski to bardzo popularne miejsce spotkań lublinian. Zieleń, fontanny i liczne ławeczki zachęcają do chwili odpoczynku w pięknym miejskim otoczeniu.

Perłą lokalnej architektury sakralnej jest Archikatedra Lubelska. We wnętrzach, na wszystkich zwiedzających, czekają między innymi iluzjonistyczne polichromia Meiera czy obraz, który w 1949 roku płakał krwawymi łzami.

Zamek Lubelski to obecnie siedziba Muzeum Narodowego. Znajdziesz tu nie tylko bogate zbiory archeologiczne czy etnograficzne, ale też zachwycisz się dziełami najwybitniejszych artystów z Polski i ze świata.

Lubelskie Stare Miasto zachwyca autentycznością! Na 1 km2 znajduje się ponad 110 zabytków, a większość z nich zachowała swój historyczny kształt. Nic dziwnego, że zostało ono wpisane na listę Pomników Historii.